ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟ ΕΠΑΘΛΟ 2015

1ος ΑΓΩΝΑΣ

Στις 15 Φεβρουαρίου διοργανώθηκε ο 1ος αγώνας του Πανσερραϊκού Επάθλου για το 2015 στην περιοχή Άγιο Πνεύμα Σερρών. Το παρών έδωσαν 51 αθλητές από Σέρρες καθώς και από άλλες περιοχές όπως Θεσσαλονίκη, Χαλκιδική, Βέροια, Κατερίνη, Συκιές, Άρνισα, Γιαννιτσά, Έδεσσα, Αλιστράτη, Καστοριά, Εύρωπο, Θέρμη, Δράμα, Μηχανιώνα.

Ο καιρός ήταν αίθριος με ιδανικές συνθήκες διεξαγωγής αγώνα όμως η πρωινή πάχνη που είχε πέσει στην περιοχή ήταν αρκετή να δημιουργήσει κάποια προβλήματα , που είχαν να κάνουν με την πρόσφυση της ειδικής. Επίσης στην απλή διαδρομή, η πάχνη ανέβασε τον βαθμό δυσκολίας κάνοντάς την για αρκετούς οδηγούς σφιχτή με αποτέλεσμα να φτάσουν οριακά στο σεχ τους. Την οργάνωση είχε αναλάβει ο Γκέκας Δημήτριος ο οποίος ήταν και ο μέγας χορηγός του αγώνα. Οι αθλητές έχοντας αρκετή όρεξη και διάθεση μετά την διακοπή των γιορτών προσέφεραν έντονο συναγωνισμό και θέαμα στους θεατές που μαζεύτηκαν για να παρακολουθήσουν τον αγώνα.

Αναλυτικότερα τώρα στην κατηγορία Ε1 επικράτησε ο Θεοδωρίδης Γιώργος (KTMEXC 250) με διαφορά ασφαλείας από τον 2ο Κωνσταντινούδη Γιάννη (YAMAHA 250) ενώ στην 3η θέση τερμάτισε ο παλαίμαχος Πασχαλίδης Εμμανουήλ (YAMAHA 250). Στην 4η θέση τερμάτισε ο Στογιάννος Βασίλειος (YAMAHA 250) με τον Ιωαννίδη Κωνσταντίνο (HONDA 250) στην 5η θέση οριακά εμπρός από τον 6ο Μαραγκό Γιάννη (KTMEXC 250).

Στην Ε2 ο Μπενόβ Ντανιέλ (KTMEXC 350) εκτός από την 1η θέση της κατηγορίας του κατέκτησε και την άτυπη 1η γενικής. Ο Πέτρου Μηχαήλ (KTMEXC) οδήγησε αρκετά γρήγορα και σταθερά επιφέροντας του το επιθυμητό αποτέλεσμα της 2ης θέσης ενώ στην 3η,4η, και 5η θέση δόθηκε πραγματικά μάχη με πρωταγωνιστές τους Νταλαμπίρα Γιώργο (HONDA 450) Γερόπουλο Πέτρου (HUSA 350) και Δημάκα Νικόλαο (HASKY 250) οι οποίοι έδωσαν έναν πολύ όμορφο αγώνα. Την 6άδα έκλεισε ο Κακιούσης Βασίλειος (KTMEXC 350).

Στην Ε3 την 1η θέση πείρε ο Σάζος Χρήστος (HUSA 570) με 2ο τον Οκάογλου Γιώργο. Την 3η θέση πείρε άλλος ένας παλαίμαχος ο Άρης Λιούγκας (TM 300) με μια μοτοσικλέτα 20ετίας! Από πολύ κοντά τον ακολουθούσε και ο Μολαδάκης Χρήστος (GASGAS 300) με τους Ιορδανίδη Σταύρο στην 5η (TM 300) και 6ο τον Τσεκιτσίδη Μάρκο.

Στην κατηγορία JUNIOR ο νεαρός Ματσιάτσιος Δημήτριος (KTMEXC 125) ήταν αδιαμφισβήτητος νικητής αφήνοντας αρκετά πίσω τους συναθλητές του 2ο Βοκολίδη Παναγιώτη (HASKY 450) και 3ο τον Καφαλίδη Παναγιώτη (SUZUKIRMZ 250).

Μια νεοσύστατη κατηγορία η HOBBY έφερε νέο αίμα στο έπαθλο. Είχε να κάνει με καινούργιους αθλητές οι οποίοι έμπαιναν 1η φορά σε αγώνες ή η εμπειρία τους ήταν πάρα πολύ μικρή. Στην 1η θέση βρέθηκε ο Καραπέτης Σπυρίδων (KTMEXC 400) με 2ο τον Μαργαρίτη Παναγιώτη (SUZUKIRMZ 250) 3ο τον Κοσμίδη Ανέστη (YAMAHAYZ 250) και 4ο τον Παναταζή Δημήτριο (KTMEXC 250).

Η Λ.Α.Μ.Σ. σύντομα θα ανακοινώσει την νέα ημερομηνία του 2ου Επάθλου αφού πρώτα λάβει γνώσει τις ημερομηνίες των κυπέλων, Πρωταθλημάτων scramble οι οποίες δεν έχουν ανακοινωθεί ώστε να μην συμπέσουν μαζί αγώνες. Επίσης ευχαριστεί και συγχαίρει τους αθλητές που τίμησαν με την παρουσία τους και συμμετείχαν στον αγώνα ερχόμενοι από μακρινές περιοχές .